Miód manuka - co warto o nim wiedzieć?
Miód Manuka zyskuje na popularności. Coraz częściej polecany jest przez propagatorów zdrowego trybu życia, jest też składnikiem wielu naturalnych kosmetyków, coraz częściej można usłyszeć o jego prozdrowotnych właściwościach. Czym jest i skąd pochodzi to płynne złoto?
O charakterystyce, właściwościach i zastosowaniu miodu Manuka napiszemy dalej w tym artykule. Na początek zajmijmy się jednak kwestią jego pochodzenia. Aby to zrobić, przenieśmy się w czasie do XIX wieku, kiedy to Europejczycy przybywający do wybrzeży Australii przywieźli ze sobą również pszczoły. Tak, jeden z włoskich statków na swoim pokładzie przetransportował na drugą stronę globu aż osiem uli najlepszego gatunku pszczół!
Z portu w Sidney owady rozprzestrzeniły się także na lądy Nowej Zelandii, gdzie szybko znalazły dom i zaczęły produkować miody z tamtejszych egzotycznych kwiatów. Jednak Maorysi i Europejczycy zamieszkujący wtedy tereny odległych antypodów, nie od razu poznali się na niezwykłych właściwościach miodu z kwiatów krzewu manuka.
Najważniejszy jest fakt, że dziś to właśnie Nowa Zelandia jest największym producentem miodu Manuka na całym świecie.
Cechy charakterystyczne miodu Manuka
Jak wspomnieliśmy, początkowo nikt zbytnio nie interesował się miodem powstałym z pyłku kwiatów manuka. Przez swój specyficzny, intensywny smak nie od razu dał się poznać, jako produkt wartościowy i trzeba przyznać, musiało minąć naprawdę wiele lat, zanim poznano się na jego rewelacyjnych właściwościach. Choć rdzenna ludność Nowej Zelandii, Maorysi, znali prozdrowotne działanie pędów i nasion krzewu manuka, i używali ich do tworzenia leczniczych naparów, to dopiero w latach 30- tych ubiegłego wieku zaczęto poświęcać więcej uwagi temu złocistemu produktowi pracy pszczół. Zaskakujące, prawda?
Szybko okazało się, że maoryskie płynne złoto nie tylko nie jest trujące, ale zawiera w sobie także niezwykle wartościową substancję, methylglyoxal (MGO), która pomaga w leczeniu schorzeń układu pokarmowego, chorób jamy ustnej, a także problemów skórnych.
Oryginalny, jednorodny miód Manuka, jak łatwo się domyślić, jest niezwykle trudny do pozyskania. Zarówno wschodnie wybrzeża obu wysp Nowej Zelandii, jak i południowo-wschodnie brzegi Australii, gdzie występują krzewy manuka, porośnięte są także całym mnóstwem różnorodnych roślin. Krzewy manuka kwitną w okresie między listopadem, a styczniem, więc pszczoły mają tylko kilka tygodni na zebranie drogocennego pyłku ich kwiatów.
W 2013 roku w porozumieniu z Nowozelandzkim rządem powołano grupę, której zadaniem było klarowne wyróżnienie kryteriów dla tamtejszych produktów pszczelich. W wyniku ich pracy, rok później powstało opracowanie, według którego każdy miód Manuka musi spełniać konkretne wymagania.
Oto wytyczne określające oryginalny, nowozelandzki miód Manuka:
- jednorodne pochodzenie, jedynie z krzewów manuka
- wytworzony na terenie Nowej Zelandii
- okres powstania miodu zgadzający się z okresem kwitnienia krzewów Manuka
- mineralny, gorzkawy posmak
- silny, charakterystyczny aromat
- zawartość aktywnego składnika MGO, czyli methylglyoxalu
MGO (methylglyoxal) - ważny składnik miodu Manuka
No właśnie, methylglyoxal. Co kryje się pod tą skomplikowaną nazwą? Dlaczego jego obecność jest tak kluczowa w składzie miodu Manuka?
Methylglyocal jest głównym bakteriobójczym związkiem w miodzie Manuka. Im wyższe jego stężenie, tym skuteczniejsze działanie miodu. Powstaje on z innego związku chemicznego dihydroksyacetonu, który w wyniku procesów chemicznych zamienia się on w methylglyoxal. Co ciekawe, proces ten przebiega nie tylko w organizmach pszczół, ale także przez cały czas leżakowania miodu w beczkach. Dlatego też im dłużej miód leżakuje, tym więcej drogocennego MGO może się w nim znajdować.Warto wiedzieć, że każdy miód zawiera w sobie tę cenną substancję, jednak w miodzie Manuka jego stężenie jest nawet kilkaset razy większe niż w innych miodach, jakie znamy.
Ciekawi też fakt, że ten sam miód badany w Nowej Zelandii może mieć dużo wyższe stężenie MGO kiedy dotrze już do Polski. Przeprowadzone w 2018 roku badania mówią, że różnica ta może wynosić nawet 200mg/kg. Trudno nie stwierdzić, że miód Manuka jest więc trochę jak wino… im starszy, tym lepszy.
Wpływ zażywania miodu Manuka na zdrowie
Choć miód Manuka nie jest sam w sobie produktem leczniczym, wiele badań wykazało, że jego regularne spożywanie wspomaga organizm, a także może wywoływać pozytywny wpływ na zdrowie naszego organizmu. W głównej mierze odpowiada za to wysokie stężenie MGO, jednak cały skład nowozelandzkiego płynnego złota obfituje w prozdrowotne substancje odżywcze, które mogą korzystnie wpływać na stan naszego samopoczucia i zdrowia.
Oto, jakie działanie przypisuje się miodowi Manuka:
- działa bakteriobójczo, zwalcza nawet groźne bakterie typu gronkowiec złocisty czy paciorkowce, bakterie E. Coli i helicobacter pylori
- działa antygrzybiczo i likwiduje stany zapalne
- podnosi odporność organizmu
- reguluje równowagę bakteryjna jelit
- działa przeciwwirusowo, wspiera walkę organizmu z infekcjami
- łagodzi uciążliwy katar i ból gardła
- łagodzi dolegliwości związane z wrzodami żołądka, refluksem żołądkowo-przełykowym i zespołem jelita drażliwego
- eliminuje problemy skórne jak np. trądzik lub egzema
- ma zastosowanie w kosmetyce jako składnik odżywczych maseczek na skórę i włosy
Czy każdy powinien zażywać miód Manuka?
Ze względu na swoje silne właściwości i wysokie stężenie drogocennego MGO, miód Manuka spożywa się bez uprzedniego rozpuszczania czy podgrzewania, by nie zmniejszać mocy jego działania. Warto zaznaczyć, że smak miodu Manuka różni się też od smaku miodów, jakie znamy z rodzimych pasiek. Niektórzy opisują go jako mineralny, inni wyraźnie wyczuwają toffi i lekko ziołowy, orzechowy lub kwiecisty aromat. Kwestia smaku jest jednak kwestią gustu. Dla nas liczy się to, że z korzystnych właściwości miodu Manuka może korzystać każdy, bez względu na wiek!
Nie powinno się go podawać może tylko niemowlętom do 1 roku życia i oczywiście osobom mającym alergię na produkty pszczele.
Jak zażywać miód z manuka?
Miód Manuka, ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie i wspierające zdrowie działanie często postrzegany jest jako produkt specjalnego zastosowania, który wymaga określonych norm dawkowania. W istocie jest to jednak taki niezwyczajny-zwyczajny produkt spożywczy. Nie da się go przedawkować (methylglyoxal jest bezpieczny w dawce do 500mg dziennie, aby przyjąć go aż tyle, musielibyśmy zjeść jednego dnia aż kilogram miodu!).
Przyjęło się jednak, że miód Manuka najlepiej zażywać trzy razy dziennie w ilości 1-3 łyżeczki, najlepiej około pół godziny przed posiłkiem. Może być spożywany codziennie, również przez dzieci i osoby starsze (z wykluczeniem niemowląt do pierwszego roku życia i alergików).
Jednym ze sposobów wykorzystywania miodu Manuka jest dodawanie go do pielęgnacyjnych maseczek. Wystarczy zmieszać go z odrobiną wody lub mleka i kilkoma kroplami cytryny, i nałożyć na twarz, by przywrócić jej promienny wygląd, zoptymalizować nawilżenie i cieszyć się gładką, napiętą skórą. Kilka łyżek miodu Manuka można także zmieszać z sokiem cytryny i ulubionym olejem, a powstałą miksturę nałożyć na włosy i skórę głowy, a po godzinie spłukać i normalnie umyć włosy. Taki odżywczy kompres na pewno wpłynie pozytywnie na wytrzymałość i połysk naszej fryzury.
Rodzaje miodów z krzewu manuka
Najpopularniejszym kryterium podziału miodów z krzewu manuka jest podział na te ze średnim stężeniem MGO, oznaczane na opakowaniach 100+ i 250+ (polecane do codziennego stosowania) oraz te z wysokim stężeniem MGO 400+ lub nawet 550+. Te polecane są osobom, którym szczególnie zależy na wysokim stężeniu tego związku.
W naszym sklepie PyszneEko.pl dostępne są zarówno te wyżej wymienione miody ze średnią i wysoką zawartością MGO, ale także nieco tańsze, miody z mniejszą zawartością methylglyoxyenu. W ofercie znajdziesz także wyjątkowe pasty do zębów z dodatkiem płynnego złota Maorysów.
Wszystkie nasze produkty z miodem Manuka są pełnowartościowe, oryginalne i posiadają niezbędne certyfikaty oryginalności.