Jak kontrolowani są producenci ekologicznych owoców i warzyw?
Rynek produktów ekologicznych stale się rozwija. Z dnia na dzień przybywa gospodarstw oferujących eko warzywa i owoce. To z kolei wiąże się z jeszcze dokładniejszymi kontrolami. Wszystko po to, aby konsument miał pewność, że kupuje produkty ekologiczne – naturalne, zdrowe i smaczne.
Chcesz żyć zdrowo i szczęśliwie? Zacznij od zmiany nawyków żywieniowych. Ekologiczne warzywa i owoce są doskonałym początkiem zmian. Smakują lepiej niż ich konwencjonalne odpowiedniki, ale przede wszystkim są od nich zdrowsze i bogatsze w cenne składniki odżywcze.
Owoce i warzywa ekologiczne są wolne od toksycznych substancji pochodzących z chemicznych oprysków czy sztucznych nawozów azotowych, których niestety nie brakuje w konwencjonalnych produktach. Ich uprawa jest etyczna i w żaden sposób nie szkodzi środowisku. Aby rolnik mógł oznaczać swoją żywność jako ekologiczną, musi spełniać szereg wymogów. A każdy etap jego działalności jest dokładnie sprawdzany.
Kto i jak często sprawdza, czy ekologiczne warzywa i owoce są uprawiane we właściwy sposób?
Skąd mamy mieć pewność, że produkty sprzedawane jako ekologiczne naprawdę są eko? Przede wszystkim muszą posiadać odpowiednie oznaczenie ekologiczne. To podstawa! W krajach Unii Europejskiej jest to symbol Zielonego Euro Liścia. Jeśli produkty go posiadają, to znak, że przeszły szereg kontroli i spełniają wszelkie normy dotyczące zdrowia i jakości.
Trzeba w tym miejscu podkreślić, że certyfikowana żywność rolnictwa ekologicznego należy do najbardziej kontrolowanych na rynku i jest uregulowana wieloma zapisami prawnymi.
Producentów rolnych kontrolują jednostki certyfikujące. Te z kolei nadzoruje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Nad Inspekcją Jakości Handlowej dozór sprawuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zaś Polskie Centrum Akredytacji uwierzytelnia jednostki certyfikujące. Jak widać, proces ten jest bardzo złożony i nie ma w nim miejsca na błędy.
Kontrola obligatoryjna, przeprowadzana przez jednostki certyfikujące, odbywa się na miejscu w każdym gospodarstwie ekologicznym przynajmniej raz w roku. Jej głównym celem jest stwierdzenie, czy owo gospodarstwo faktycznie prowadzi produkcję rolną zgodnie z zasadami Rozporządzenia Komisji EU nr 834/2007.
W przypadku pozytywnie przeprowadzonej kontroli, wydawany jest protokół i certyfikat, w którym są wpisane produkty spełniające wymagania rolnictwa ekologicznego.
Producenci, u których kontrole nie wykazały nieprawidłowości przez trzy kolejne lata, mogą być kontrolowani raz na dwa lata.
Poza kontrolą pełną – zapowiedzianą lub nie – dopuszcza się również kontrole dodatkowe, wyrywkowe. Ponadto w gospodarstwie mogą się też odbywać kontrole wykonywane w ramach sprawowanego nadzoru nad produkcją ekologiczną przez WIHARS.
W jaki sposób są przeprowadzane kontrole upraw ekologicznych warzyw i owoców?
Systemem kontroli, nadzorowanym przez odpowiednie organy państwa, są objęte wszystkie etapy produkcji, przetwórstwa, paczkowania, znakowania i dystrybucji.
Podczas kontroli pobierane są próbki żywności, które następnie poddaje się analizie laboratoryjnej w zakresie spełnienia wymogów produkcji ekologicznej.
Ścisłej kontroli poddawana jest również gleba. Wszystko po to, aby sprawdzić, czy nie ma w niej (tak samo jak w owocach i warzywach) pozostałości po niedozwolonych substancjach, a więc na przykład nawozach mineralnych, regulatorach wzrostu i chemicznych opryskach.
Wszystkie badania są wykonywane w odpowiednio do tego przeznaczonych laboratoriach i, poza wyżej wspomnianymi substancjami, obejmują wiele innych (około 600) substancji czynnych, które występują w konwencjonalnych nawozach i środkach ochrony roślin.
Jakie są konsekwencje w przypadku wykrycia niezgodności podczas kontroli upraw ekologicznych warzyw i owoców?
A co, jeśli owoce i warzywa ekologiczne nie spełniają obowiązujących norm? Jakiekolwiek wprowadzenie w błąd konsumenta skutkuje wysokimi karami pieniężnymi wobec gospodarstwa.
Dodatkowo w przypadku wykrycia niezgodności, gospodarstwo musi się też liczyć z zawieszeniem lub odmową wydania certyfikatu. A jeśli przeprowadzone badania wykażą obecność niedozwolonych substancji w warzywach i owocach, skutkuje to cofnięciem certyfikatu. I to w trybie natychmiastowym!
Ekologiczne warzywa i owoce z oferty naszego sklepu ekologicznego
Chcesz zmienić dotychczasową dietę na zdrowszą i bardziej wartościową? Zależy Ci na tym, aby dawać swoim bliskim tylko to, co najlepsze? A może po prostu marzysz o tym, aby codzienne menu było pełne smaku i aromatu – jak za dawnych czasów? Trafiłeś w odpowiednie miejsce!
Internetowy sklep ekologiczny PyszneEko.pl wychodzi naprzeciw rosnącym potrzebom konsumentów i dostarcza wysokiej jakości warzywa ekologiczne oraz owoce ekologiczne. W naszym asortymencie znajdziesz między innymi soczyste i pachnące pomidorki, buraki, szpinak, marchew, seler, kapustę, cebulę, ogórki gruntowe, jabłka, gruszki, truskawki, kiwi, pomarańcze, arbuzy i wiele innych.
Chcąc zapewnić produkty najwyższej jakości, współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami i dzięki temu mamy pewność, że oferujemy to, co najlepsze. Dostępne u nas warzywa i owoce ekologiczne to starannie wyselekcjonowane produkty – świeże, soczyste, pełne naturalnego smaku i aromatu. Dostawa świeżych produktów ma miejsce codzienne rano!
Co ważne, oferowane przez nas produkty (również owoce ekologiczne) posiadają unijny znak Certyfikowanego Produktu Rolnictwa Ekologicznego – Zielony Euro Liść. Gwarantuje to, że spełniają wszystkie wymogi stawiane rolnictwu ekologicznemu. Są wolne od chemicznych środków i dojrzewają w naturalnym cyklu, dzięki czemu są najsmaczniejsze, a do tego pełne witamin i minerałów!
Wszystkie owoce i warzywa sprzedajemy bez plastikowych opakowań, w luzie.
Świeży Ryneczek PyszneEko.pl to miejsce dla każdego, kto chce jeść smacznie i zdrowo, a jednocześnie pragnie żyć w duchu eko. Kupując u nas masz gwarancję najwyższej jakości. Zapraszamy!
Źródła:
https://www.ogrodinfo.pl/owoce-jagodowe/ekologiczna-produkcja-w-bio-berry-polska/
https://www.zywnosc.com.pl/wieksza-kontrola-produktow-eko/
https://www.uzp.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0021/36705/Przewodnik_EKO_2018.pdf