Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ekologiczne warzywa i owoce - podstawa zdrowej diety

2021-07-07
Ekologiczne warzywa i owoce - podstawa zdrowej diety

Świeże warzywa i owoce mają nieoceniony wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, kondycję skóry oraz włosów. Są źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika, beta-karotenu, antyoksydantów i fitoestrogenów. Według najnowszej piramidy żywienia, opublikowanej w 2016 roku, są najważniejszym składnikiem naszego menu, a co za tym idzie powinny stanowić połowę tego, co jemy każdego dnia. Instytut Żywności i Żywienia rekomenduje, aby w codziennym planie żywieniowym znalazło się minimum 400 g warzyw i owoców podzielonych na 5 porcji. Jedną z nich może być szklanka soku. Chcąc mieć pewność, że jemy dobrze, a przede wszystkim zdrowo, warto postawić na żywność ekologiczną – bez azotanów, azotynów i pestycydów, które mogą przyczyniać się do rozwoju alergii oraz wielu chorób przewlekłych.

Jak ważne są owoce i warzywa w diecie?

Zarówno świeże owoce, jak i świeże warzywa to prawdziwe bomby witaminowo-mineralne, zawierające łatwo przyswajalne przez organizm składniki odżywcze, które zapewniają liczne korzyści zdrowotne, a przede wszystkim pozwalają organizmowi funkcjonować w sposób zbliżony do tego, w jaki został zaprojektowany. Są źródłem węglowodanów i dzięki temu stanowią tzw. paliwo energetyczne człowieka. Jednocześnie dbają o nasz układ pokarmowy. Zawarty w nich błonnik działa na jelita niczym miotełka, pobudza ich perystaltykę i zapobiega zaparciom. Błonnik jest również sprzymierzeńcem w walce o szczupłą sylwetkę. Obniża stężenie glukozy we krwi i zmniejsza wchłanianie tłuszczu, dzięki czemu dłużej czujemy się najedzeni. Pamiętajmy też, że owoce i warzywa, z naciskiem na te drugie, są niskokaloryczne i dzięki temu stanowią wdzięczny składnik diety odchudzającej.

I to nie wszystko. Warzywa i owoce odgrywają również istotną rolę w profilaktyce chorób układu krwionośnego, sercowo-naczyniowego, nowotworów, Alzheimera, Parkinsona. Dlatego też systematyczne ich spożywanie wspiera organizm w walce z chorobami cywilizacyjnymi i zmniejsza ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej czy miażdżycy.

Dodatkowo spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie pomaga zachować młodszy wygląd na dłużej. Sekretem tego są zawarte w nich przeciwutleniacze zmniejszające aktywność wolnych rodników tlenowych, odpowiedzialnych za procesy starzenia się organizmu.

Ekologiczne owoce i warzywa

Ekologiczne warzywa i owoce – czym się różnią od tych z upraw konwencjonalnych

Możemy śmiało powiedzieć, że żywność ekologiczna jest nie tylko najlepszą odpowiedzią na potrzeby współczesnego konsumenta, ale także skutecznym antidotum na wszechobecną sztuczność i chemizację środowiska. Świadomi zagrożeń wynikających z poprawiania natury i stosowania syntetycznych dodatków ze stymulatorami wzrostu, pestycydami, azotanami i azotynami na czele, coraz częściej stawiamy na jakość i zaufane pochodzenie jedzenia, które każdego dnia pojawia się na naszych stołach. Zamiast żywności konwencjonalnej wybieramy ekologiczne owoce i warzywa. Fanaberia? Nic z tych rzeczy! To jest dbałość o własne zdrowie i szacunek wobec zdrowia naszych bliskich. Czym dokładnie różnią się ekologiczne warzywa i owoce od tych z upraw konwencjonalnych? Różnic jest dość sporo, zaczynając od cech organoleptycznych, poprzez jakość, na wartościach odżywczych kończąc.

Naturalny smak

Owoce ekologiczne, tak samo jak ekologiczne warzywa, odznaczają się wyraźniejszym zapachem i smakiem. Przez to, że nie są sztucznie spryskiwane, do tego są uprawiane na naturalnych nawozach i mają szansę dojrzewać w słońcu, nie posiadają chemicznego posmaku, który jest charakterystyczny dla produktów z konwencjonalnej uprawy roślin. Korzystny wpływ na smak, a jednocześnie teksturę warzyw i owoców ma także większa zawartość naturalnych cukrów, beta-karotenu i witaminy C, a mniejsza ilość wody. Szczególnie widoczne jest to w przypadku marchewki, pomidorów, jabłek czy truskawek.

Ekologiczne truskawki

Zawartość witamin i mikroelementów

Ekologiczna uprawa owoców i warzyw bardzo różni się od konwencjonalnej uprawy roślin. Różnice widoczne są również w wartości odżywczej poszczególnych produktów. Po przeprowadzeniu wielu badań (m.in. w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) stwierdzono, że żywność ekologiczna posiada zbilansowaną zawartość składników pokarmowych i charakteryzuje się wyższą wartością odżywczą w porównaniu z żywnością konwencjonalną. I tak np. owoce ekologiczne zawierają więcej witaminy C, aniżeli owoce z rolnictwa konwencjonalnego. Warzywa ekologiczne, w porównaniu z warzywami z upraw konwencjonalnych, zawierają wyższe wartości polifenoli i flawonoidów. Ponadto w żywności pochodzącej z ekologicznej uprawy roślin obserwuje się wyższą zawartość składników mineralnych, w tym o 20% więcej żelaza, o 30% więcej magnezu, o 14% więcej fosforu i aż o 120% więcej fito związków o właściwościach przeciwnowotworowych. Dzieje się tak dlatego, że ekologiczna uprawa owoców i warzyw odrzuca stosowanie sztucznych substancji i nowoczesnych technik produkcji, które powodują utratę cennych wartości odżywczych i zdrowotnych.

Brak zanieczyszczeń chemicznych

Zacznijmy od tego, że konwencjonalna uprawa warzyw i owoców nastawiona jest przede wszystkim na maksymalizację plonu, który później przekłada się na zyski ekonomiczne. Wspomnianą maksymalizację uzyskuje się stosując m.in. syntetyczne opryski, nawozy i chemiczne środki ochrony roślin, co oczywiście przekłada się na jakość warzyw i owoców. Nierzadko zawierają one azotany i azotyny, które mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów oraz pestycydy – tak groźne dla naszego zdrowia, bo rozregulowują gospodarkę hormonalną i obniżają odporność na infekcje.

Tymczasem ekologiczna uprawa roślin stawia na optymalny plon, a przede wszystkim wyklucza chemizację. W rolnictwie ekologicznym wyłączone jest stosowanie pestycydów i herbicydów, syntetycznych nawozów mineralnych, hormonów i innych sztucznych dodatków, które oprócz tego, że przyspieszają wzrost i rozwój roślin, zatruwają nasz organizm. Owoce ekologiczne, tak samo jak warzywa ekologiczne uprawiane są przy użyciu wyłącznie naturalnych nawozów oraz z wykorzystaniem biologicznych metod zwalczania szkodników. Dzięki temu są wolne od groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń chemicznych, w tym metali ciężkich.

Ekologiczna uprawa jabłek

Żywność ekologiczna jest wolna od GMO

Żywność ekologiczna jest również wolna od GMO, a więc organizmów modyfikowanych genetyczne oraz produktów im pochodnym.

Podejście do środowiska naturalnego

Mimo, że wspólnym celem ekologicznej i konwencjonalnej uprawy roślin jest produkcja, to jednak pomiędzy jedną i drugą widać wyraźne różnice. O ile rolnictwo konwencjonalne nastawione jest przede wszystkim na wzrost wydajności, maksymalizację plonów i zyski ekonomiczne kosztem jakości produktów, zachwiania równowagi ekologicznej oraz degradacji środowiska, o tyle celem rolnictwa ekologicznego jest podwyższanie jakości produktów i zniesienie ryzyka zanieczyszczenia ich substancjami chemicznymi.

W przeciwieństwie do rolnictwa konwencjonalnego ekologiczna uprawa owoców i warzyw dba o odpowiedzialne wykorzystanie energii oraz zasobów naturalnych, a także utrzymanie różnorodności biologicznej. Nie zanieczyszcza powietrza, wody i gleby. Nie przyczynia się do skażenia i degradacji środowiska, gdyż odrzuca nawozy mineralne i syntetyczne regulatory wzrostu roślin. Co więcej – stosując naturalne nawozy dba o dynamiczną równowagę środowiska i bioróżnorodność życia, a także przyczynia się do poprawienia struktury gleby i zapobiega jej erozji.

Ekologiczna uprawa marchwi

Dlaczego warto kupować ekologiczne owoce i warzywa w internetowym sklepie ekologicznym?

Żywność ekologiczna zyskuje na popularności. Mimo to nie jest dostępna w każdym mieście. Dobrej jakości sklep ekologiczny to wciąż przywilej dużych miast. Łatwiej znaleźć go w Warszawie, Krakowie, Lublinie czy Wrocławiu, aniżeli w mniejszej miejscowości. Czy to oznacza, że osoby spoza tzw. metropolii mogą jedynie pomarzyć o ekologicznym jedzeniu? Nic z tych rzeczy! Idealnym rozwiązaniem staje się internetowy sklep z ekologiczną żywnością taki, jak PyszneEko.pl, w którym zrobisz zakupy niezależnie od miejsca zamieszkania.

Zakupy w sklepie online to czysta przyjemność, a jednocześnie duża oszczędność czasu i często też pieniędzy, bo ceny wielu produktów są o wiele atrakcyjniejsze niż w tradycyjnych sklepach. Dlaczego warto wybrać internetowy sklep ekologiczny? Przemawia za tym szereg argumentów. My skupimy się na tych najważniejszych.

Po pierwsze robiąc zakupy online już na początku zapewniasz sobie maksimum wygody. Możesz rozsiąść się w fotelu i na spokojnie kompletować koszyk, o porze dnia, która najbardziej ci pasuje, bo internetowy sklep ekologiczny jest otwarty 24h / dobę. Do tego nikt cię nie popędza, więc możesz przeglądać asortyment tak długo, jak tego potrzebujesz. Dużym atutem sklepu online jest również bogaty asortyment - często niedostępny nigdzie indziej. Tak właśnie jest w przypadku PyszneEko.pl. Znajdziesz tu produkty, których nie oferują sklepy stacjonarne, również te dla osób będących na diecie bezglutenowej oraz wegetariańskiej i wegańskiej. Nie bez znaczenia jest również to, że cały asortyment został uporządkowany według konkretnych kategorii, co bardzo ułatwia robienie zakupów, a sprzedawane ekologiczne warzywa i owoce pochodzą z codziennych dostaw tak więc są nie tylko pyszne, ale i świeże! I co ważne, wybierając sprawdzony i zaufany sklep ekologiczny możesz mieć pewność, że ekologiczne owoce i warzywa pochodzą z certyfikowanych upraw ekologicznych, czego potwierdzeniem jest certyfikat w postaci zielonego Euro Liścia.

Unijne logo produktów ekologicznych
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 2795 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-08
Wszystko super
2024-10-06
Bez zastrzeżeń
pixel