Czekoladowe płatki śniadaniowe - czy mogą być zdrowe dla dzieci? Czy warto wybierać płatki czekoladowe Bio?
Płatki zbożowe to pomysł na szybkie i smaczne śniadanie. Dzieciaki je uwielbiają zwłaszcza te, które mają czekoladowy smak. Często jednak rodzice zastanawiają się, czy taki przysmak jest zdrowy dla maluchów. Odpowiedź brzmi: to zależy, a my postaramy się wyjaśnić, jakie płatki warto podawać dzieciom.
Czekoladowe płatki śniadaniowe, choć popularne, coraz częściej budzą obawy wśród świadomych rodziców. Większość dostępnych na rynku produktów zawiera dużo cukru, a niekiedy też inne składniki, które nie są korzystne dla zdrowia dzieci.
Całe szczęście w niektórych sklepach możemy znaleźć pyszne płatki, które nie zawierają szkodliwych substancji i stanowią pożywny oraz pełnowartościowy posiłek.
Typowy skład zbożowych muszelek czekoladowych – kukurydza, czekolada, kakao, miód, cukier
Składy typowych śniadaniowych płatków czekoladowych różnią się w zależności od producenta. Najczęściej na odwrocie opakowania pojawiają się:
- kukurydza, pszenica lub inne zboża,
- cukier,
- miód,
- kakao,
- syrop glukozowy,
- sól,
- witaminy i składniki mineralne dodane sztucznie,
- emulgatory (np. lecytyna sojowa, E476).
Składniki takie jak cukier, syrop glukozowy, barwniki czy konserwanty są dodawane do płatków w celu poprawy smaku, a także zachowania trwałości.
Składnikiem, który budzi największe obawy, jest cukier, a raczej jego duża zawartość. O ile jest on źródłem energii, o tyle zawiera bardzo dużo kalorii i praktycznie brak witamin czy minerałów, dlatego nie powinien pojawiać się w dziecięcej diecie w nadmiarze.
Może to prowadzić do otyłości, chorób serca i cukrzycy. Niektóre badania wykazują korelację pomiędzy nadmiernym spożyciem cukru a problemami z pamięcią i koncentracją.
Płatki czekoladowe mogą zawierać cukier trzcinowy zamiast rafinowanego cukru białego
Mówiąc o cukrze, mamy na myśli tradycyjny biały cukier wytwarzany z buraków. Cukier stołowy możemy jednak zastąpić zdrowszym cukrem trzcinowym. Jest to rodzaj cukru, który wytwarzany jest z soku z trzciny cukrowej.
Cukier ten różni się od tradycyjnego białego cukru przede wszystkim kolorem i smakiem. Jest brązowy i ma bardziej wyrazisty, karmelowy smak, który wynika z obecności melanoidyn – substancji powstających podczas procesu karmelizacji.
Cukier trzcinowy jest naturalnym, delikatnym zamiennikiem białego cukru. Warto szukać go w składzie, wybierając czekoladowe płatki śniadaniowe dla dziecka. Należy jednak pamiętać, że i ten rodzaj cukru powinno się spożywać w rozsądnych ilościach.
Czy czekoladowe płatki śniadaniowe mogą zawierać inne nie do końca zdrowe składniki?
Biały cukier to niejedyny problem czekoladowych płatków śniadaniowych. Podobnie jak niektóre gotowe produkty spożywcze mogą zawierać też inne, nie do końca dobre dla zdrowia składniki, na przykład:
- tłuszcze trans: niektóre płatki mogą zawierać tzw. tłuszcze trans, które zwiększają poziom "złego" cholesterolu we krwi,
- sztuczne barwniki i aromaty: mogą powodować reakcje alergiczne, a niektóre publikacje wskazują na ich związek z występowaniem zaburzeń koncentracji u dzieci,
- inne substancje słodzące: czasem zamiast cukru w składzie płatków znajdziemy aspartam, sacharynę lub inne słodziki, których długotrwałe spożywanie może być szkodliwe dla zdrowia.
Jakie składniki mineralne mogą zawierać zdrowe płatki czekoladowe?
Ekologiczne płatki śniadaniowe nie tylko nie zawierają sztucznych i szkodliwych składników, ale mogą wręcz sprawić, że tego typu śniadanie będzie pożywnym i zdrowym posiłkiem dla malucha.
Płatki z pełnego ziarna z dodatkiem prawdziwego kakao mogą dostarczać takie składniki jak: żelazo, magnez, fosfor, potas czy miedź. Każdy z nich jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zwłaszcza w intensywnym okresie rozwoju, jakim jest dzieciństwo.
Dlaczego warto wybierać ekologiczne płatki czekoladowe?
Jeśli Twoja pociecha zajada się czekoladowymi płatkami śniadaniowymi, spróbuj zamienić te tradycyjne na produkty ekologiczne. Takie płatki produkowane są z naturalnych składników, które nie są „traktowane” pestycydami i innymi agresywnymi substancjami chemicznymi.
Ponadto w ich produkcji wykorzystuje się składniki lepszej jakości, a co za tym idzie, płatki są smaczniejsze i wyróżniają się większą zawartością minerałów, witamin i błonnika. Nie znajdziesz w nich białego cukru, aromatów czy niezdrowych utwardzanych tłuszczy.
Nie sposób też nie wspomnieć o wpływie na środowisko. Firmy wytwarzające ekologiczne płatki czekoladowe stosują zrównoważony proces produkcyjny. To oznacza, że wykorzystują mniej zasobów naturalnych i generują mniej odpadów.
Dlaczego warto kupować czekoladowe płatki kukurydziane z dostawą do domu w sklepie internetowym?
Gdzie szukać zdrowych, czekoladowych płatków śniadaniowych? Najlepiej w sprawdzonym sklepie. Najwygodniejszą opcją są oczywiście zakupy przez Internet, na przykład w certyfikowanym sklepie z ekologiczną żywnością PyszneEko.pl.
Znajdziemy tu pyszne i pełnowartościowe czekoladowe płatki w różnych odsłonach. Składy wszystkich produktów dostępnych w ofercie są transparentne. Możemy je sprawdzić za pomocą jednego kliknięcia myszki.
Razem z bio kulkami czekoladowymi warto spożywać ekologiczne mleko
A do płatków oczywiście polecamy mleko! Tradycyjne mleko pochodzi od krów, które żyją w hodowlach, w których stosuje się przeróżne sztuczne środki zapobiegania i leczenia chorób bydła. Do tego karmione są paszami, które mogą zawierać pestycydy.
Ekologiczne mleko dają krowy hodowane zgodnie z zasadami ekologicznego rolnictwa. Krowom nie podaje się syntetycznych hormonów czy antybiotyków, a ich żywienie opiera się na naturalnych paszach zielonych, sianie i kiszonkach.
Hodowle ekologiczne są również zobowiązane do zapewnienia odpowiednich warunków życia zwierzętom, a także do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i minimalizowania produkowanych odpadów.
Ekologiczne mleko zwykle zawiera też więcej korzystnych dla zdrowia składników takich jak witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe omega-3.